Dezynfekcja przez wydarzenia z 2020 roku stała się jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek. Wielu ludzi uświadomiło sobie, że otaczają ich niezliczone bakterie oraz wirusy mające wpływ na ich zdrowie. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób oraz przedsiębiorstw zaczęło poważnie myśleć o regularnej dezynfekcji. Warto, aby proces ten przeprowadzili fachowcy, którzy zajmują się tematem znacznie dłużej, a tak jest w przypadku specjalistów z Forward DDD.
Czym jest dezynfekcja i jak się ją przeprowadza? Niektórym się wydaje, że wystarczy kupić w sklepie środek dezynfekujący i przetrzeć meble w domu czy biurze. Ten sposób daje pewne rezultaty, ale na pewno nie można ich nazwać pełną dezynfekcją. Przybliżmy więc nieco temat walki z niewidzialnymi wrogami oraz to w jaki sposób przeprowadzamy dezynfekcję.
Pojęcie dezynfekcji dotyczy procesu niszczenia drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów. Najważniejsze jest wyeliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz toksyn mogących wywołać choroby zakaźne u ludzi i zwierząt. W procesie dezynfekcji wykorzystuje się środki chemiczne oraz fizyczne, a także specjalistyczną aparaturę pozwalającą na sprawne zwalczanie mikroorganizmów.
Forward DDD stosuje kilka metod dezynfekcji dobranych odpowiednio do potrzeb, rodzaju pomieszczeń czy sytuacji. W swojej ofercie posiadamy także usługi dezynfekcji związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa COVID-19.
Różne pomieszczenia potrzebują odmiennych metod dezynfekcji. Nie wszędzie każda technika może zostać zastosowana, a czasem konieczne jest użycie środków pozwalających na natychmiastowe oddanie lokalu do użytku. Właśnie dlatego swoje działania dostosowujemy do konkretnych potrzeb klienta. Nasza oferta dezynfekcji obejmuje m.in.:
Gwarancja bezpieczeństwa naszych usług dezynfekcji
Nasze usługi dezynfekcji są w pełni zgodne z unijnymi przepisami „HACCP – Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli”, „GHP– Dobrych Praktyk Higienicznych” oraz „GMP – Dobrych Praktyk Produkcyjnych”.
System HACCP, czyli postępowanie zapewniające bezpieczeństwo żywności przez identyfikację i analizę skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością. System ten ma również na celu określenie metod eliminacji lub ograniczenia zagrożeń oraz ustalenie działań korygujących.